Co przysługuje pracownikowi za pracę w wolną sobotę?
Każdy pracownikowi ma prawo do korzystanie z dni wolnych od pracy z tytułu obowiązywania zasady przeciętnie pięciodniowego tygodnia pracy, jednak to pracodawca decyduję o tym jaki dzień tygodnia, prócz niedzieli, będzie dla pracownika dniem wolnym.
Ogólnie obowiązująca zasada mówi, że praca w wolną sobotę jest możliwa, tylko wtedy kiedy występują przesłanki uzasadniające nałożenie na pracownika obowiązku pracy w godzinach nadliczbowych. Najczęściej chodzi tu o prowadzenie akcji ratowniczej lub wykonywanie pracy ze względu na szczególne potrzeby pracodawcy. Wielu pracowników doskonale zdaję sobie jednak sprawę, że definicja mówiąca o szczególnych potrzebach pracodawcy jest tak nieostra, że można pod nią podłożyć właściwie wszystko. Efektem tego, co tydzień pewien procent pracowników, spędza teoretycznie wolny czas w pracy.
Musimy jednak mieć świadomość, że jeżeli tak się dzieje to, jak najbardziej przysługuje nam w takim przypadku wynagrodzenie za wolną sobotę. Pracodawca jest tu zobowiązany do wypłacenia normalnego wynagrodzenia oraz stuprocentowego dodatku za pracę w godzinach nadliczbowych. Dzieje się tak, gdy praca w dniu wolnym jest związana z przekroczeniem obowiązkowych godzin pracy. Dodatkowo pracownikowi, który przepracował dzień wolny, przysługuje dodatkowy dzień, w którym zostanie on zwolniony z obowiązku pracy. O tym jaki będzie to dzień, decyduje pracownik wraz z pracodawcą, ale powinien on być udzielony do końca okresu rozliczeniowego. Warto także wspomnieć, że bez względu na to ile godzin pracownik przepracował w wolnym dniu, należy mu się w zamian cały dzień wolny.